Początki i okoliczności budowy gmachu

W czasie, kiedy Polska odzyskała niepodległość, władze polskie przejmowały smutną spuściznę po zaborcy. Z dawnej świetności z okresu pierwszej Rzeczypospolitej nie pozostało wiele. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nie można było wykazać większego ożywienia w rozwoju gospodarczym. Trwał okres stagnacji. Powodowały go trudności gospodarcze całego państwa, nikłe możliwości uzyskania długoterminowych niskoprocentowych kredytów.
W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaznaczył się pewien niewielki rozwój budownictwa mieszkalnego dzięki reaktywowaniu spółdzielni mieszkaniowych. Najważniejszym nabytkiem architektonicznym Rawicza w okresie międzywojennym był okazały gmach szkolny Korpusu Kadetów nr 2, obecny budynek szpitala. Został on zbudowany w latach 1926-1928. Był to okres, kiedy rozrastający się zakład nie mógł się już pomieścić w tzw. białych koszarach. Koszty budowy poniósł magistrat miasta. Duże zasługi przy jego założeniu położył ppłk. M. Merkisz. Celem zakładu było przygotowanie w tzw. gimnazjum i liceum wojskowym przyszłej kadry oficerskiej. Jego ukończenie dawało abiturientom z jednej strony maturę typu matematyczno – przyrodniczego, albo klasycznego, a z drugiej – wyszkolenie wojskowe uprawniające do wstąpienia do szkoły podchorążych.
W tamtym okresie w Rawiczu istniał szpital miejski przy dawnej ul. Sienkiewicza, potem Hallera. Przed wojną posiadał tylko 40 łóżek w dość małym budynku. Jego rozkwit nastąpił po wojnie, kiedy to powiększono szpital o dwa sąsiednie budynki. Korpus Kadetów istniał do roku 1939. W przededniu wojny władze państwowe przeprowadziły mobilizację i ewakuację ludności z terenu powiatu rawickiego. 25 sierpnia jako pierwszy został ewakuowany właśnie Korpus Kadetów do Lwowa.

Okres wojenny i Polski Ludowej – powstanie szpitala

W pierwszych miesiącach po wyzwoleniu Rawicz był znaczącym ośrodkiem szpitalnictwa polowego (5 szpitali w czerwcu 1945 r.) dla rannych żołnierzy Armii Radzieckiej. Na pomieszczenia szpitalne zajęto szkoły, niektóre budynki mieszkalne oraz zabudowania dawnego Korpusu Kadetów. W 1945 roku przebywało w Rawiczu od 5 do 10 tysięcy rannych. Dla ludności cywilnej uruchomiono szpital przy ul. Hallera. Dwa lata później w miarę wzrostu zapotrzebowania na usługi lecznictwa zaadaptowano sąsiedni budynek mieszkalny, urządzając w nim oddział zakaźny. Szpital na początku posiadał 80 łóżek. W 1947 roku – 94 łóżka. Chorych obsługiwał tylko jeden lekarz z małą obsadą pielęgniarską. Do 1954 r. pomieszczenia szpitalne poszerzono o nowy oddział dziecięcy w trzecim już budynku. Szpital przy ul. Hallera posiadał wtedy razem 130 łóżek. Z usług tego szpitala korzystali chorzy naszego powiatu oraz z najbliższych okolic powiatów Góra Śląska i Milicz. Wreszcie w 1958 roku, dzięki dalszemu rozwojowi szpitalnictwa uzyskano gmach szkolny Korpusu Kadetów, czyli teraźniejszy budynek szpitala w Rawiczu. Po przeprowadzeniu remontu kapitalnego i przeniesieniu się do nowego lokalu Szpital Powiatowy dysponował pod koniec 1962 roku 205 łóżkami, zatrudniał 17 lekarzy, 2 farmaceutów, 29 pielęgniarek, 6 położnych i 50 osób personelu pomocniczego.

Źródło: W. Sobisiak „Dzieje ziemi rawickiej”

Szpital dziś:

Szpital w Rawiczu usytuowany jest na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w niedalekiej odległości znajduje się województwo lubuskie. Oferta medyczna szpitala jest skierowana przede wszystkim do pacjentów zamieszkujących teren powiatu rawickiego, którego populacja wynosi ponad 60 tys. mieszkańców (dane GUS z 2013 r.), obejmująca 5 gmin powiatu (Rawicz, Bojanowo, Miejska Górka, Jutrosin, Pakosław). Leczymy także pacjentów  z powiatów ościennych : trzebnickiego, górowskiego i milickiego, którzy stanowią ok. 20% naszych pacjentów.

Obszar szpitala to kompleks  7 budynków po dawnej szkole Korpusu Kadetów. Areał placówki to blisko 5 ha terenu. Wszystkie budynki podlegają nadzorowi  konserwatora zabytków.

Aktualnie szpital składa się z sześciu oddziałów:

• Pediatrycznego
  • Chorób Wewnętrznych
  • Chirurgicznego
  • Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego

W strukturach szpitala funkcjonują także:

• Blok operacyjny
  • Centralna Sterylizatornia
  • Izba Przyjęć
  • Transport sanitarny
  • Zespoły Ratownictwa Medycznego
  • Nocna i świąteczna opieka zdrowotna, tzw. Pomoc wieczorowa.
  • Centrum Rehabilitacji

Udzielamy świadczeń medycznych w poradniach specjalistycznych:

• Dermatologicznej
  • Urologicznej
  • Chirurgicznej
  • Urazowo – Ortopedycznej
  • Kardiologicznej
  • Laryngologicznej
  • Leczenia bólu

Szpital Powiatowy w Rawiczu od 01 marca 2009 r. funkcjonuje w zmienionej formie prawnej- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym udziałowcem jest Starostwo  Powiatowe w Rawiczu (100%). Szpital funkcjonuje w systemie lecznictwa na poziomie referencyjności szpitala powiatowego. Działamy na podstawie obowiązujących przepisów prawa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), który jest naszym głównym płatnikiem. Oferujemy także świadczenia komercyjne, zarówno w oddziałach szpitalnych, jak i Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym i opiece ambulatoryjnej. Ściśle współpracujemy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej na terenie powiatu rawickiego i sąsiednich.

Historia Szpitala